Sağlıklı bir muayenenin temelini sağlıklı ve kaliteli bir anamnez oluşturur. Peki anamnez alma nedir?

Anamnez Alma Nedir? Doğru Anamnez Alma Nasıl Yapılır?

Hastanın hastalığı ile ilgili bilgilerin ayrıntılı olarak alınması işlemine anamnez alma denir. Anamnezin iyisi ve doğrusu hastadan alınandır. Ancak bilinç bozukluğu olanlarda, küçük çocuklarda, yaşlılığa bağlı demans durumlarında ve dil – lisan yetersizliği olan hastalarda hastanın yakın çevresinde alınır. Hastasıyla karşılaşan doktor öncelikle hastasına rahat bir konuşma fırsatı vermeli ve hastayı dikkatle dinlemelidir. Hekimin sorduğu sorular basit ve anlaşılır yani hastanın kolaylıkla anlayabileceği şekilde olmalıdır.

Anamnez alma sürecini yöneten hekim hastasını dinlerken ilgisiz yahut endişeli bir görünümden kaçınmalı, nazik ve müşfik bir tavır içinde hastanın güvenini kazanmaya çalışmalıdır. Fakat bu yapmacık bir şekilde değil içten gelen bir duyguyla olmalıdır.

Anamnez alma sürecinde bazı hastalar şikayetlerini ifade ederken kelimeleri bulmakta güçlük çekmekte veya kendi yaşadıkları yörede kullandıkları deyim ve kelimelerle anlatmaya çalışırlar. Bu tür durumlarda hekim gerekli soruları sorarak, hastanın neyi ifade etmek istediğini anlamaya çalışmalıdır. Bazı hastalar çok suskun, bazı hastalar ise aşırı konuşkan olabilir. Anamnez sürecinde hekimin yapması gereken şey doğru soruları sorarak yönlendirmek ve önemli bilgileri alabilmektir.

Şartlara göre değişmekle beraber hastane servislerinde, polikliniklerde, evde veya muayenehanede olsun her hastaya yeterli bir zaman ayrılmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz