Toplumun büyük bir çoğunluğunun sıkıntı yaşadığı hemoroid – basur için çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri mevcut. Hemoroid – basur için kullanılan bitkiler arasında keten tohumu, barut ağacı kabuğu ve karnıyarık otu tohumu önemli bir yere sahip. Söz konusu bu bitkiler ile özellikle basur ile birlikte görülen kabızlığa çözüm sağlanabilmektedir. Kabızlıkla birlikte hemoroid – basur şikayeti olan kişiler söz konusu bitkileri içeren karışımlarla rahatlama sağlayabilirler.

Aşağıda yer alan bitkileri verilen tariflere göre hazırlayıp tüketmeniz ve uygulamanız kabızlık ve hemoroid tedavisinde rahatlama ve iyileşme sağlayabilir.

Keten Tohumu

Kabızlıkla birlikte görülen hemoroid – basur sorunu için 1-2 çay kaşığı ezilmiş keten tohumunu en az 150 ml su ile birlikte günde 2-3 kez tüketebilirsiniz.

Barut Ağacı Kabuğu

2 gram drog, 150 ml su içinde 15 dakika kaynatılır, sabah akşam birer bardak içilir. Bağırsak hareketleriniz bu karışımla birlikte 6-24 saat içerisinde hızlanacaktır. 1-2 hafta kullanılmalı ve sonrasında bu uygulamaya ara verilmelidir. Kusma ve kramp şikayetleri görülebilir. Uzun süreli kullanımda elektrolit kaybı, özellikle potasyum kaybı meydana gelebilir. Nadiren de olsa, bağırsak hareketlerinde azalma, kardiyak aritmi, nefropati, kaslarda güçsüzlük ve ödem gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Karnıyarık Otu Tohumu

Anal fissür, rektal ve anal operasyonlar, kanama ve tahriş olmuş hemoroid vakalarında etkili bir bitkidir. 10 gram drog 100 ml suda bir süre bekletilir, ardından 200 ml daha su ile birlikte sabah ve akşam içilir. Etkisi 6-12 saat içerisinde görülür. Tedaviye en az 3-4 gün boyunca devam edilir. 4 günden daha uzun bir süre uygulanması önerilmez. Karın bölgesinde herhangi bir ağrı görülürse uygulamaya son verilmelidir.

Basur – hemoroid için yukarıda tarif edilen bitkisel karışımları kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları mutlaka göz önünde bulundurunuz. Bahsedilen yat etkilerden biri ortaya çıktığında uygulamayı sonlandırınız.

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Sebepleri, Belirtileri ve Şikayetler

Hemoroid – Basur İçin Bitkisel Tedavi: Kompres ve Banyo Uygulamaları

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Hemoroide İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Hemoroid Tedavisi, Hemoroid İçin Diyet ve Hemoroide İyi Gelen Uygulamalar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz