Çarkıfelek otu nasıl tüketilir? Çarkıfelek otu çayı nasıl yapılır, nasıl demlenir? Strese ve anksiyeteye iyi gelen çarkıfelek bitkisi çayı tarifi ve diğer kullanım şekilleri.

Çarkıfelek yatıştırıcı etkisi olan bitkilerdendir, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Çiçek, yaprak, sap ve meyveden yapılan ekstre anksiyete ve uyku problemlerine karşı kullanılır. Çarkıfeleğin bu psikolojik etkileri nasıl sağladığı bilinmiyor, ama beyinde bu psikolojik rahatsızlıklarla ilgili engelleyici enzimleri barındırıyor olabilir. Ayrıca beyinde GABA olarak adlandırılan rahatlatıcı bir nöro ileticinin bulunduğu bölgeleri de sarar. Bu etkiler, çarkıfeleğin sinir sistemi ve uyku konusunda sağladığı rahatlamayı açıklayabilir.

Strese ve Anksiyeteye İyi Gelen Bitkilerden

Çarkıfelek strese ve anksiyete iyi gelen ve stres semptomlarını azaltan bitkiler arasında öne çıkıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardaki ön araştırmalar, çarkıfeleğin anksiyete geriletici ve yatıştırıcı özellikleri olduğuna dair varsayımı desteklemiştir. Ama insanlar üzerinde yapılacak deneylere ihtiyaç duyulmaktadır. Bir araştırmada, anksiyete rahatsızlığı olan 32 insana günlük bir plasebo tabletin yanında 45 damla sıvı çarkıfelek ya da plasebo damlalarının yanında 30 mg oksazepam (diazepam benzeri bir ilaç) verilmiştir. 1 ay sonra, iki grupta da anksiyete azalmıştır. Baş dönmesi ve uyuşukluk oranları benzer olsa da, çarkıfelek alan gruptaki bozukluk oranı daha az görülmüştür.

Flavanoid ve Alkaloid Maddelerini Barındırıyor

Çarkıfeleğin içeriğinde iyi bilinen bir antioksidan ve aynı zamanda anti-anksiyete özellikleri olan flavanoid bulunur; flavanoid, bitkinin diğer kısımlarına göre yaprakta daha yoğun olarak bulunabilir. Çarkıfelek içeriğinde ayrıca keskin bir tadı olan ve tıbbi etkilere sahip birçok bitkide bulunan bir kimyasal olan alkaloid barındırır.

Şu yazıya da göz atmayı unutmayın: Çarkıfelek (Passiflora Incarnata) Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Çarkıfelek (Passiflora Incarnata) Nasıl Tüketilir?

Çarkıfelek otu nasıl içilir, çarkıfelek otu çayı, tentürü ve kapsülü var mı?

Çarkıfelek Çayı

Çarkıfelek otu çayı nasıl yapılır, nasıl demlenir? 1-2 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfeleği (kök hariç) 2 bardak suya koyun ve demleyin. Süzün ve günde 3 defa ve uykudan önce alın ki yatıştırıcı ve antioksidan özelliği işe yarasın.

Çarkıfelek Kapsülü

Günde 1-2 defa (genellikle diğer bitkilerle karıştırılmış şekilde sunulan) 350 mg’lık kapsül alın.

Çarkıfelek Tentürü

Genellikle oğul otu ya da şerbetçiotuyla sunulan tentürlerden günde 1-3 defa, 1-2 ml alın.

Çarkıfelek Stres Çayı Nasıl Yapılır, Nasıl Hazırlanır ve Nasıl İçilir?

1 bardak sarı papatyayı, çeyrek bardak lavanta tomurcuğunu, çeyrek bardak kurutulmuş çarkifeleği, çeyrek bardak kurutulmuş oğulotunu, çeyrek bardak kuşburnuyu karıştırın. Bardak başı 1 çay kaşığı karışımı demliğe koyun. Kaynayan suya atın ve 5 dakika demleyin. Süzün, tatlandırın ve tadını çıkarın!

Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Çarkıfelek kullanan bazı insanlar uyuşukluk ve baş dönmesi yaşamıştır. Bitki, diğer yatıştırıcı bitkilerin etkisini arttırabilir. Çarkıfelekteki alkaloidler rahimi uyarabilir, bu yüzden hamilelik döneminde kullanılması önerilmez. Ayrıca çarkı- felek kan sulandırıcılarla etkileşime girip onların etkisini arttırabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz