web analytics
Ana Sayfa Etiketler Antioksidan Gıdalar

Antioksidan Gıdalar

Pirincin İnsan Sağlığı Üzerindeki Faydaları Neler?

0

İnsanlar tarafından severek tüketilen pilavın ana kaynağı olan pirinç günümüzde hem tek başına hem de yemekler yanında bir alternatif kabul görüyor. Aynı zamanda vücut için karbonhidrat sağlayarak büyük bir enerji deposu niteliğinde olan pirincin farklı faydaları bulunuyor.

Peki sadece kilo aldırdığı düşünülen pirincin faydaları neler? Pirinç çeşitleri hangileri? Esmer ve tam tahıllı pirinçler kansere karşı etkili mi?

Pirinç Tüketiminin Faydaları Neler?

Pirinç öcelikle belirtilmesi gereken önemli bir husus var; pirinç zararlı yağ, kolesterol veya sodyum içermemektedir. Dengeli beslenmenin bir parçası olarak rol oynamaktadır. Dünyanın en çok tüketilen gıdalarındandır; çok küçük miktarı bile insanları sağlıklı ve canlı tutar, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi verir.

İçindeki düşük sodyum sebebiyle yüksek kan basıncı ve hipertansiyon sorunu olanlar için en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir. Esmer ve tam tahıllı pirinçler birçok kanser türüne karşı koruma sağlayan çözünmez lif bakımından zengindir.

Vücudu serbest radikallerden temizleyen doğal antioksidanlar veya tetikleyicileri olarak da hareket eden C vitamini, A vitamini, fenolik ve flavonoid bileşiklere sahiptir. Antioksidan düzeylerinin artmasında da önemli bir etkisi mevcuttur.

Pirinç Çeşitleri Nelerdir?

Uzun taneli pirinç: Uzunluğu eninin dört veya beş katı olan uzun ve ince tanelerden oluşur. Pişirildiğinde tane tane, hafif ve yumuşak olur.

Orta boy taneli pirinç: Uzunluğu eninin iki veya üç katı olan, uzun taneli pirinçten daha kısa ve geniş tanelidir. Pişirilmiş taneler nemli ve yumuşaktır; uzun taneli pirince göre yapışma eğilimi daha fazladır.

Kısa taneli pirinç: Kısa, tombul, hemen hemen yuvarlak tanelidir.

Aromatik pirinç: Kavrulmuş fındık veya patlamış mısıra benzer bir doğal aroması ve tadı vardır. En yaygın yerli aromatik pirinçler basmati, jasmine ve della’dır.

Tatlı pirinç: Kısa, tombul, opak taneli pirinçtir. Pişirildiğinde pirinç şeklini kaybeder, çok yapışkan ve glütenli olur.

Eklem Ağrısı ve İltihabına İyi Gelen Gıda ve Besinler

0

Eklem ağrısı ve eklem iltihabı için risk faktörleri; yağ ve şeker bakımından zengin beslenme, meyve sebzenin az tüketilmesi, kola, gazoz gibi asidik içeceklerin tüketilmesi, hareketsiz hayat ve şişmanlık, yetersiz uyku, organik olmayan işlenmiş gıdaların tüketilmesi, d vitamini içeren gıdaların yetersiz tüketilmesi ve güneş ışığına az maruz kalma, patates ve beyaz un gibi bağırsakta kötü bakterilerin aşırı çoğalmasını uyaran gıdaların tüketilmesi, stresli iş veya ev ortamı (hormon dengesizliğini arttırır ve ağrı ve iltihabi sürece neden olan bağırsak geçirgenliğini arttırır).

Eklem ağrısı ve eklem iltihabı rahatsızlığınız var ise beslenmenize dikkat etmeniz kaçınılmazdır.

Peki eklem iltihabına ve eklem ağrına ne iyi gelir? Hangi gıdalar eklem ağrısı ve eklem iltihabına iyi gelir? Hangi gıda ve besinler tüketilmemeli?

Eklem İltihabına ve Eklem Ağrısına İyi Gelmeyen Gıdalar

– Beyaz un ve inek sütü gibi süreğen iltihabi süreci tetikleyici alerjenler.

– Şeker ve patates gibi kan şekeri dengesizliklerine neden olan ve bağırsakta kötü bakterileri besleyerek vücutta daha fazla iltihaba neden olan gıdalar.

– İşlenmiş yağlı et, sert peynir, inek sütü gibi şişmanlık ve süreğen iltihaba neden olan doymuş yağların fazla olduğu gıdalar.

– Serbest radikallere neden olarak iltihabi süreci tetikleyen margarin gibi trans ve hidrojenize edilmiş yağlar.

– İltihabı tetikleyici yağları içeren kırmızı etin haftada 3 seferden fazla tüketilmesi.

– Siyah çay, kahve ve soda gibi asidik içecekler.

Eklem Ağrısı ve Eklem İltihabına İyi Gelen Gıda ve Besinler

– Balık, çekirdek ve kuruyemiş gibi insülin düzeylerini dengeleyen protein kaynakları.

– Elma, kiraz, ananas, üzüm, portakal, muz, kivi, yaban mersini, böğürtlen gibi vücudu asidik ortama karşı koruyan, iltihabi süreci azaltan antioksidan ve alkali edici maddeleri içeren meyveler.

– Karalahana, pazı, salatalık, havuç, yeşillik gibi alkali mineralleri içeren sebzeler.

– Sebzeler vücutta serbest radikal hasarına neden olan yağla pişirilmemeli.

– Ceviz, uskumru, tuna, ringa balığı, somon, sardunya, hamsi, keten tohumu ve yağı gibi omega-3 yağ asitleri bakımından zengin gıdalar.

– İltihaba karşı etki gösteren omega-6’dan zengin kuruyemiş ve çekirdekler.

– D vitaminini bol miktarda içeren köpekbalığı karaciğeri yağı, yağlı balıkların çoğu.

– Buğday yerine horozibiği, kinoa, kılçıksız buğday, arpa, çavdar gibi gıdalar.

– İltihap giderici zerdeçal, acı biber ve biberiye gibi baharatlar günlük olarak tüketilmeli.

– İnek sütü yerine keçi sütü, eşek sütü, pirinç sütü ve badem sütü tercih edilmeli.

Eklem Ağrısı ve Eklem İltihabı, Artralji ve Artrit, Belirtileri ve Teşhis

Eklem İltihabı ve Eklem Ağrısının Tedavisi, Kullanılan İlaçlar

Öne Çıkanlar

Şifalı Bitkiler

Hastalıklar