web analytics
Ana Sayfa Etiketler Eklem İltihabı İçin Bitki

Eklem İltihabı İçin Bitki

Koyungözü Otu Nedir, Ne İçin Kullanılır? Yararları

0

Karahindiba ve kadife çiçeğinin akrabası olan koyungözü otu çok yıllık bir bitkidir. Asgari bir özen gösterildiğinde bile yıldan yıla küçük papatyaya benzeyen bir sürü çiçek açar. Bitkiden güçlü, keskin bir koku yayılır ve insanlar eskiden bir evin etrafında koyungözü otu yetiştirmenin havayı temizlemenin ve hastalık bulaşmasını önlemenin güvenilir bir yolu olduğuna inanırlardı. Koyungözü 200 yıl öncesinden bu yana kendine bitkisel tıpta yer bulmuştur. Söylenceye göre Eski Yunanlılar koyungözü otunu parthenium olarak adlandırmışlar çünkü bu bitki Atina’daki Parthenon Tapınağı’ndan düşen bazı insanların hayatlarını kurtarmak için kullanılmış. Koyungözü otu yüzyıllar boyunca ateş gibi rahatsızlıkların düşürülmesinde ve migren tedavisinde kullanılmıştır.

Koyungözü Otu Nedir, Ne İçin Kullanılır? Yararları

Koyungözü otu faydaları yunanlılar tarafından çok iyi biliniyordu ve ateş düşürme haricinde de kullanıldı. Milattan sonraki 1. yüzyılda koyungözü bitkisi baş ağrısı, eklem iltihabı ve melankoli de dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanıldı. Diğer yandan kadınlarda doğum sonrası plasentadan kurtulmak ve adet düzensizliklerini önlemek için de kullanılmıştır. Koyungözü otu Avrupa’da baş ağrıları, mide rahatsızlıkları, diş ağrıları ve sinir ağrıları için kullanılıyordu ve esaslı bilindik bir bitkisel ilaç konumundaydı.

Migren Ağrılarında Kullanılıyor

1970’lerin başında Galli bir hekimin kronik migrenden dolayı acı çeken karısı koyungözü otunu kullanmaya başladığında birden bire canlandı. Bir yıldan daha az bir süre her gün birkaç parça koyun gözü yaprağı yiyen kadının migren atakları azalmış ve sonunda durmuştur. Bu gibi etkileri koyungözü otuna olan ilgiyi büyük oranda arttırdı etkilerinin daha da iyi anlaşılması için çalışmaların başlamasını sağladı.

Eklem İltihabına İyi Gelen Besin Takviyeleri ve Vitaminler

0

Eklem iltihabı ve buna bağlı rahatsızlıklar günümüzün toplunda en sık rastlanan rahatsızlıklarından. Toplumda birçok kişi eklem iltihabı hastalığından muzdarip olmakla birlikte birçoğu da uzun yıllar bu hastalıkta savaşmaktadır.

Peki eklem iltihabına iyi gelen besin takviyeleri neler, eklem iltihabı tedavisinde egzersizin önemi var mı, egzersiz nasıl yapılmalı? Eklem iltihabında balık yağının faydası nedir? Eklem iltihabı için hangi vitaminler ve mineraller kullanılabilir?

Günde 20 dakika kadar kollar, bacaklar ve sırtın güneşlenmesi ile yeterli D vitamini alınabilmektedir. Egzersiz, ilk başta ağrıyı biraz arttırabilir. Haftada 5 gün 30’ar dakikalık egzersiz ile eklemlerin kayganlığı sağlanır, eklem açıklığı korunur, düzenli yapıldığında ağrı ve iltihabi süreç azalır. Ağır egzersiz yapılmamalıdır. Yürüyüş, yüzme ve germe gibi egzersizler yararlı olmaktadır.

Eklem iltihabı yani romatoid arttritte stres bu konuda önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Dolayısıyla stres ile mücadele etmek için çözüm yolları aranmalı, iş veya özel hayattaki stres faktörleri mümkün olduğunca azaltılmalıdır.

Eklem İltihabına İyi Gelen Besin Takviyeleri

Balık Yağı

Omega-3 yağ asitleri olan eikosapentaenoik asit (EPA) ve dokosahekzaenoik asit (DHA) içermektedir. EPA ve DHA yağ asitleri, hormon benzeri antienflamatuvar aktiviteye sahip olan prostaglandinlerin vücuttaki seviyesini artırarak artritte görülen ağrı ve enflamasyonu azaltmaya destek olmaktadır. EPA ve DHA kaynağı olan balık yağı içeren kapsüllerden günde 3-9 gram alınması önerilir. Kapsül formundaki preparatta bir kapsülünde en az 200 mg DHA ve 400 mg EPA içeren destek ürünler tercih edilmelidir.

Multivitamin ve Mineraller

Eklem iltihabı olan hastalarda antioksidanlar, B vitaminleri, bakır, selenyum ve çinko gibi bazı besinlerden temin edilen öğelerin vücutta miktarları azalmaktadır. Multivitamin ve mineral destekleri vücudu serbest radikallerin hasarına karşı korumakta, kıkırdak doku, eklemler ve kemikleri desteklemekte ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmaktadır.

Bromelain

Eklem iltihabı rahatsızlığı yaşayan hastalar dikkatli bir şekilde bromelain kullanabilirler. Antienflamatuvar etkili ve eklem hareketlerini arttırmaya yardımcı olabilen bir enzimdir. Günlük dozu 2.000 – 6.000 MCU’dur.

Öne Çıkanlar

Şifalı Bitkiler

Hastalıklar