web analytics
Ana Sayfa Etiketler Hemoroide İyi Gelen Bitkiler

Hemoroide İyi Gelen Bitkiler

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Hemoroide İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

0
Hemoroid (Basur) nasıl geçer, ne iyi gelir?

Toplumda çok sık rastlanan hemoroidin (basur) tedavisinde hastalar tıbbi ve cerrahi yöntemlerden önce bitkisel ve doğal tedavileri denemek istemektedirler. Bu noktada hemoroide iyi gelen bitkiler ve bitkisel tedaviler denenebileceği gibi diğer yandan belli besin takviyeleri de önerilmektedir. Peki hemoroid nasıl geçer, hemoroide ne iyi gelir, hemoroid için bitkisel herhangi bir tedavi var mı, hemoroide iyi gelen besin takviyeleri neler

Hemoroide iyi gelen besin takviyeleri

Günümüzde basur için kullanılan besin takviyeleri mevcut. Aşağıda basura en etkili gelen besin takviyelerinden bazılarına göz atabilirsiniz.

Lif ve probiyotikler: Lif takviyesi bağırsaklarda su alıp şişme özelliği gösterecek ve dışkının daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Kabızlık, hemoroid semptomlarını daha da kötüleştirmektedir. Kanama ve ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmak amacıyla ve bağırsaklarda su alıp şişerek daha yumuşak dışkı oluşması için bol miktarda su ile 2 çay kaşığı karnıyarık otu tohumunun alınması tavsiye edilmektedir. Yararlı bakterileri içeren probiyotik takviyeler de kabızlıkta bağırsak florasını düzenlemek için yararlı olabilir. Günde 1-3 kapsül alınması önerilir.

Flavonoitler: Flavonoit içeren preparatlar P vitamini aktivitesi göstermektedir. Damar geçirgenliğini azaltıp damar direncini artıran bu maddelerden özellikle rutozit ve hidroksietil rutozit ile varis ve hemoroid tedavisinde olumlu sonuçlar alınmıştır.

Hidroksietil rutozit: Hamile bayanlardan oluşturulan bir araştırmada, 4 hafta süreyle 1000mg hidroksietil rutozit verilen grubun yüzde 90’ında iyileşme gözlenmiştir.

Diosmin: Damarların gücünü arttıran, şişme, ağrı, kaşıntı ve kanamayı azaltabilen flavonoit yapısında bir maddedir. Özellikle basur vakalarında %95 diosmin ve %5 hesperidin içeren standart preparattan günde 600-3200mg alınması önerilir.

C vitamini: Günde 3 kez 500-1000mg arasında c vitamini takviyesi önerilir.

Hemoroide iyi gelen bitkiler ve hemoroid için bitkisel tedaviler

Cadı fındığı (witch hazel, hamamelis virginiana) ekstresi

Damarların gücünü arttırır ve enflamasyonu azaltmaya destek olur. Çay, krem ya da kompres şeklinde uygulanabilir. Cadı fındığı ekstresi içeren merhem günde birkaç kez ince tabaka halinde sürülür. Günde en az iki kez sabah ve gece yatmadan önce ılık, nemli kompres şeklinde de cadı fındığından yararlanmak mümkündür.

At kestanesi (aesculus hippocastanum) ekstresi

Şişme ve ağrıyı azaltır ve damarların gücünü arttırabilir. Yararlarını görmek için birkaç hafta boyunca günde 3 kez 300mg %16-21 essin içeren standart ekstresinin veya 90-150mg essin içeren preparatın dahilen alınması ayrıca %2 essin içeren krem veya jelden günde 3-4 kez haricen hemoroid üzerine tatbik edilmesi önerilir.

Tavşan memesi (ruscus aculeatus)

Bitkinin köklerinden elde edilen standart ekstreyi içeren (%9-11 ruskogenin) kapsüllerden günde 3 kez 100-150mg dozda alınması önerilir.

Şahtere otu (fumaria officinalis)

Sindirimin kolaylaştırılması için safranın uyarılması, safra kesesi ve karaciğer destekleyicisi olarak kullanılırken, hemoroid tedavisinde damarları büzücü etkisinden yararlanılmaktadır. 2gr bitki (1 tatlı kaşığı) bir bardak kaynamış suda 10 dakika demlenir ve günde 1-2 bardak tüketilir. Kuru ekstrakt olarak hazırlanan formları günde max 1000mg, şahtere otu tentüründen günde 4 defa 10-15’er damla bir bardak su içinde tüketilir. Safra yolları tıkanıklıkları (kolanjit), karaciğer iltihabı (hepatit) durumlarında ve 18 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaz.

Hemoroid için bitkisel çay

Basura iyi gelen bitkiler kapsamında 20gr tıbbi papatya, 20gr eğir kökü, 20gr rezene meyvesi, 20gr sinameki yaprağı ve 20gr barut ağacı kabuğu. Malzemeler ince parçalar haline getirilir. Rezene meyvesi karışım hazırlanmadan önce havanda kabaca ezilir. 1-2 çay kaşığı karışım 1 bardak kaynatılmış su içinde ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülür. 2 hafta süreyle sabah ve geceleri 1 bardak içilir.

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Sebepleri, Belirtileri ve Şikayetler

Basur İçin Bitkisel Çözüm, Basura İyi Gelen Bitki Çayları

Hemoroid – Basur İçin Bitkisel Tedavi: Kompres ve Banyo Uygulamaları

Hemoroid Tedavisi, Hemoroid İçin Diyet ve Hemoroide İyi Gelen Uygulamalar

Hemoroide iyi gelen gıdalar |

Basur İçin Bitkisel Çözüm, Basura İyi Gelen Bitki Çayları

2

Toplumun büyük bir çoğunluğunun sıkıntı yaşadığı hemoroid – basur için çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri mevcut. Hemoroid – basur için kullanılan bitkiler arasında keten tohumu, barut ağacı kabuğu ve karnıyarık otu tohumu önemli bir yere sahip. Söz konusu bu bitkiler ile özellikle basur ile birlikte görülen kabızlığa çözüm sağlanabilmektedir. Kabızlıkla birlikte hemoroid – basur şikayeti olan kişiler söz konusu bitkileri içeren karışımlarla rahatlama sağlayabilirler.

Aşağıda yer alan bitkileri verilen tariflere göre hazırlayıp tüketmeniz ve uygulamanız kabızlık ve hemoroid tedavisinde rahatlama ve iyileşme sağlayabilir.

Keten Tohumu

Kabızlıkla birlikte görülen hemoroid – basur sorunu için 1-2 çay kaşığı ezilmiş keten tohumunu en az 150 ml su ile birlikte günde 2-3 kez tüketebilirsiniz.

Barut Ağacı Kabuğu

2 gram drog, 150 ml su içinde 15 dakika kaynatılır, sabah akşam birer bardak içilir. Bağırsak hareketleriniz bu karışımla birlikte 6-24 saat içerisinde hızlanacaktır. 1-2 hafta kullanılmalı ve sonrasında bu uygulamaya ara verilmelidir. Kusma ve kramp şikayetleri görülebilir. Uzun süreli kullanımda elektrolit kaybı, özellikle potasyum kaybı meydana gelebilir. Nadiren de olsa, bağırsak hareketlerinde azalma, kardiyak aritmi, nefropati, kaslarda güçsüzlük ve ödem gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Karnıyarık Otu Tohumu

Anal fissür, rektal ve anal operasyonlar, kanama ve tahriş olmuş hemoroid vakalarında etkili bir bitkidir. 10 gram drog 100 ml suda bir süre bekletilir, ardından 200 ml daha su ile birlikte sabah ve akşam içilir. Etkisi 6-12 saat içerisinde görülür. Tedaviye en az 3-4 gün boyunca devam edilir. 4 günden daha uzun bir süre uygulanması önerilmez. Karın bölgesinde herhangi bir ağrı görülürse uygulamaya son verilmelidir.

Basur – hemoroid için yukarıda tarif edilen bitkisel karışımları kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları mutlaka göz önünde bulundurunuz. Bahsedilen yat etkilerden biri ortaya çıktığında uygulamayı sonlandırınız.

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Sebepleri, Belirtileri ve Şikayetler

Hemoroid – Basur İçin Bitkisel Tedavi: Kompres ve Banyo Uygulamaları

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Hemoroide İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Hemoroid Tedavisi, Hemoroid İçin Diyet ve Hemoroide İyi Gelen Uygulamalar

Öne Çıkanlar

Şifalı Bitkiler

Hastalıklar