web analytics
Ana Sayfa Etiketler Kava Biberi Çayı

Kava Biberi Çayı

Kava Biberi Nedir, Ne İçin Kullanılır? Özellikleri, Yararları ve Faydaları

Kava biberinin yetiştiği neredeyse tüm adalarda, adalılar bitkiyi tıbbi amaçlarla kullanmışlardır. Başlıca kullanım alanı sinirsel gerginliği hafifletmek ve ruhsal durumu iyileştirmektir. Yüksek miktarlarda alındığında kava biberi uykuyu teşvik eder ve bu yüzden de uykusuzluk için ilaç olarak kullanılmıştır. İnsanlar ayrıca kava biberini şifa veren bir tonik olarak ve yorgunlukla mücadele etmek, zayıflığı gidermek ve soğuk algınlığını gidermek için içiyorlardı.

Kava Biberi Nedir, Ne İçin Kullanılır? 

Günümüzde bitkisel tedavi alanında anksiyeteye, sinirsel gerginliğe ve depresyona bağlı belirtilerin zihinsel berraklığa zarar vermeden tedavi edilmesi için reçeteli ilaçlara alternatif olarak kullanılmaktadır. Menopoz ve adet öncesi sendromlardan kaynaklanan anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Bitkisel tığ uygulayıcıları, kava biberini uykusuzluk ve uyku düzensizliklerinin belirli tiplerinin tedavisi için de tavsiye etmektedir.

Kava Biberinin Yararları ve Faydaları

Kava biberi cinsi tropikal bitkiler, bodur ağaçlar, sarmaşanlar ve ağaççıklardan oluşan binlerce türü barındırır. En bilineni ticari değeri yüksek olan karabiberdir. Kava biberi Güney Pasifikte’ki bazı adalarda bulunan bodur bir ağaçtır. Bu adalarda bitkinin kökü, törensel amaçlarla yapılan belli oranda sarhoş edici ve tıbbi özellikleri de olan bir içkide kullanılır. Kava biberi faydaları sebebiyle yüzyıllardı kullanılan bir bitki olarak öne çıkıyor.

Kava biberi genellikle yüksekliği 180 cm – 240 cm’e ulaştığında hasat edilir, ama bırakılırsa boyu 6 metreye kadar ulaşabilir. Çok dallı ve dirençli bir bitkidir, sapları oldukça dinç, tüysüz, belirgin bir şekilde kabarık ve boğumludur. Sıralı yapraklar kalp ve çember şeklinde olabilir, yaprakların altında çıkıntılı damarlar vardır. Koyu yeşil renkteki üst taraf düzdür, alt tarafın rengi daha açıktır ve küçük tüyler vardır. Genellikle 15-25 cm eninde ve 10-20 cm boyundadır. Yaprak sapının uzunluğu 5cm kadardır, bunun yarısı kadar da yan çıkıntısı vardır. Çiçekler sıklıkla tek ya da tek ya da küçük gruplar halinde uçtadır. Filizlenebilen tohumların nasıl üretileceği bilinmemektedir. Bitkinin en önemli kısmı çok sayıda kökçüğe sahip olan aromatik köküdür.

Bitki bilimciler, kava biberini insanlar tarafından uzun zamandır ekilip biçilen bir bitki olduğundan kültür bitkisi olarak kabul ederler. Ana vatan olan Vanuatu adasında bitkinin çok farklı çeşitleri bulunur.

Kava biberini Türkiye’de kapsül bitkisel ürün satan markalardan temin etmek mümkün.

https://belirtilerifaydalari com/kava-biberi-nedir-ne-icin-kullanilir-ozellikleri-yararlari-ve-faydalari/ |

Kava Biberi Ne İçin Kullanılır? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Yararları

Kava biberi sera hariç ılıman iklimde yetişmez. Pasifik adalarında geleneksel çok ekinli tarımsal sistemlerde yetişir, muz gibi daha uzun bitkilerin gölgesini sever. Bitki yeterli oranda gölge, rüzgardan korunma, oldukça yüksek sıcaklık ve yüksek nem ister. Humus bakımından zengin, iyi drene edilmiş derin ve gevrek toprağı sever. Havanın ve nemin serbest hareketi esastır. Kava biberi gövde kesikleriyle çoğalır. Kökün tazeyken ağırlığı 4.5-5 kilogram arasındadır, 3 – 4 yıl büyüdükten sonra hasat edilir.

Kava biberi ne için kullanılır? Neye iyi gelir? Faydaları ve Yararları

Güney Pasifik adalarında doğal olarak yetişen kava biberi yüzyıllardır tıbbi ve törensel amaçlarla kullanılmaktadır. 1877 yılında Parke-Davis ilaç şirketi kava biberini batıya tanıtmıştır. Bugün bu bitki daha çok gerginliği anksiyeteyi yatıştırmak için kullanılır. Anksiyete yılda yaklaşık 40 milyon insanı etkilemektedir ve bir insanın hayatında yıkıcı bir etki yaratabilir. Anksiyeteyi yatıştırmanın meditasyon ve nefes egzersizinin yanı sıra benzodiazepinler gibi birçok yolu vardır. Kava üzerinde titiz insan araştırmaları yapılmıştır ve reçetelere yazılan anti-anksiyete ilaçları kadar güçlü olduğu kanıtlanmıştır. Etkilerini onaylayan en az 11 çalışma yayınlanmıştır. Daha küçük çaplı iki araştırma da kava biberinin anksiyeteyi ve asabiyeti azalttığını ve menopoza giren kadınlarda uykuyu teşvik ettiğini kanıtlamıştır. Özetle kava biberi uykusuzluğa, menopoza ve özellikle de anksiyeteye iyi gelir.

Kava biberi nasıl kullanılır?

Kava biberinin yararlarından tam olarak faydalanmak için kava biberini güvenilir bir üreticiden alın ve kurutulmuş ve toz haline getirilmiş kök kısmını ya da suyla hazırlanmış ürünleri kullanın. İyi şirketler çoğu kez çoğu zaman sap ya da yaprak kullanmadıklarını belirtirler.

Kava biberi çayı nasıl yapılır?

1 ya da 2 çay bardağı kava biberi kökünü 1 bardak suyun içinde 10 dakika boyunca yavaş yavaş kaynatın. Süzün. Günde bir bardak tüketerek kava biberi faydalarından yararlanın.

Kava biberi zararlı mı? Yan etkileri var mı?

Kava biberi kullananlar karaciğer problemiyle ilgili yorgunluk, karın ağrısı, kusma, koyu idrar, solgun renkli dışkı ya da göz veya deri sararması gibi belirtiler ortaya çıktığında doktora başvurmalıdır. Kava biberi hamilelik ve emzirme döneminde olan kadınlar ile 18 yaş altı bireylere önerilmez.

Kava biberinin etkileri üzerine çok az soru işareti varken güvenli olup olmadığı ile ilgili sorular vardır. İngiltere ve birçok Avrupa ülkesinde karaciğere zarar verdiği gerekçesiyle yasaklanmıştı. Kava biberi kullananların laboratuvar sonuçlarında karaciğer belirtileri veren bazı durumlar ortaya çıkmıştır. Bu tip vakaların oranı İngiltere’de ve Avrupa’da çok düşüktür, bazı düzenleyici kurumlarsa riskin daha fazla olduğunda karar kılmışlardır. Gıda ve İlaç Dairesi olası durumları hemen rapor etmeleri yönünde doktorları uyarmış olsa da kava biberi İngiltere’de satılmaktadır.

Öne Çıkanlar

Şifalı Bitkiler

Hastalıklar