web analytics
Ana Sayfa Etiketler Koyungözü Çiçeği Faydaları

Koyungözü Çiçeği Faydaları

Koyungözü Otu Nedir, Ne İçin Kullanılır? Yararları

0

Karahindiba ve kadife çiçeğinin akrabası olan koyungözü otu çok yıllık bir bitkidir. Asgari bir özen gösterildiğinde bile yıldan yıla küçük papatyaya benzeyen bir sürü çiçek açar. Bitkiden güçlü, keskin bir koku yayılır ve insanlar eskiden bir evin etrafında koyungözü otu yetiştirmenin havayı temizlemenin ve hastalık bulaşmasını önlemenin güvenilir bir yolu olduğuna inanırlardı. Koyungözü 200 yıl öncesinden bu yana kendine bitkisel tıpta yer bulmuştur. Söylenceye göre Eski Yunanlılar koyungözü otunu parthenium olarak adlandırmışlar çünkü bu bitki Atina’daki Parthenon Tapınağı’ndan düşen bazı insanların hayatlarını kurtarmak için kullanılmış. Koyungözü otu yüzyıllar boyunca ateş gibi rahatsızlıkların düşürülmesinde ve migren tedavisinde kullanılmıştır.

Koyungözü Otu Nedir, Ne İçin Kullanılır? Yararları

Koyungözü otu faydaları yunanlılar tarafından çok iyi biliniyordu ve ateş düşürme haricinde de kullanıldı. Milattan sonraki 1. yüzyılda koyungözü bitkisi baş ağrısı, eklem iltihabı ve melankoli de dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanıldı. Diğer yandan kadınlarda doğum sonrası plasentadan kurtulmak ve adet düzensizliklerini önlemek için de kullanılmıştır. Koyungözü otu Avrupa’da baş ağrıları, mide rahatsızlıkları, diş ağrıları ve sinir ağrıları için kullanılıyordu ve esaslı bilindik bir bitkisel ilaç konumundaydı.

Migren Ağrılarında Kullanılıyor

1970’lerin başında Galli bir hekimin kronik migrenden dolayı acı çeken karısı koyungözü otunu kullanmaya başladığında birden bire canlandı. Bir yıldan daha az bir süre her gün birkaç parça koyun gözü yaprağı yiyen kadının migren atakları azalmış ve sonunda durmuştur. Bu gibi etkileri koyungözü otuna olan ilgiyi büyük oranda arttırdı etkilerinin daha da iyi anlaşılması için çalışmaların başlamasını sağladı.

Koyungözü Otunun Faydaları, Yararları ve Kullanımı, Migrene Etkisi

0

Modern araştırmalar eski zamanlardan bu yana koyungözü otunun migren ağrılarının sıklığını ve şiddetini azalttığına dair anlatılan kanıtları doğrulamaktadır. Yakın zamanda yapılan ve bitkinin iltihap önleyici özelliklerini ortaya koyan araştırma yıllar boyunca koyungözü otunun adet sancılarını, eklem iltihabını ve ateşi düşürmede etkili olduğu düşüncesini de doğrulamıştır.

Koyungözü Otu ve Migren Tedavisi

Günümüzde koyungözü otu her şeyden önce baş ağrıları için kullanılan bir bitki konumundadır. 80’li yıllar boyunca koyungözü otu migren ağrıları için yaygın bir alternatif tedavi olmuştur ve Birleşik Krallık’ta yapılan bir ankete göre migren hastalarının yüzde 70’i günde iki parça taze koyungözü otu yaprağı çiğnediklerinde kendilerini daha iyi hissettiklerini söylemişlerdir. Bu veri, kurutulmuş koyungözü yapraklarıyla ilgili birçok araştırmayı teşvik etmiştir. Yayınlanan klinik deneylere göz atıldığında çoğunluğun migren için plasebodan çok koyungözü otunu tercih ettiği görülür.

Koyungözü bitkisinin migreni nasıl iyileştirdiği tam olarak anlaşılamamıştır. Yaprakta bulunan 40’tan fazla bileşenin 1 tanesi kas spazmlarına ve migrenin esas nedenlerinden biri olan beyindeki kan damarlarının sıkışmasına iyi geldiği kanıtlanan partenolittir. Bu bileşenin önemli olduğu açıkken tam etkiyi sağlayan maddelerden sadece bir tanesidir.

Koyungözü Otu Nasıl Tüketilir?

Koyungözü otu yapraklarını çiğneyebilirsiniz. Her gün çiğnenen iki taze yaprak migren tedavisi için eski ve geleneksel bir yöntemdir. Bu yöntemde taze koyungözü yaprağı ağızda yaraya neden olabilir bu yüzden dikkat edilmelidir.

Kapsül şeklinde formu mevcuttur. Araştırmalar dondurularak kurutulmuş koyungözünden günde 50 ya da 100 miligram almanın faydalı olduğunu ortaya koymuştur. Partenolitle koyungözü üretimi arasında doğrudan bir ilişki vardır. Koyungözü otu bazen migren ağrısı sıklığını azalttığı kanıtlanan riboflavin (B2 vitamini) ve magezyumla karıştırılarak kapsül haline getirilir.

Deneyler koyungözünün güvenli ve iyi tolere edilen bir bitki olduğunu olduğunu ortaya koymuştur. Taze yaprakları çiğneyerek tedavi görenlerin çok az bir kısmında ağızda yara oluşumu görülmüş ve tedavi sonlandırılmıştır.

Öne Çıkanlar

Şifalı Bitkiler

Hastalıklar