web analytics
Ana Sayfa Etiketler Passiflora Incarnata

Passiflora Incarnata

Çarkıfelek Nasıl Tüketilir? Çarkıfelek Çayı Nasıl Yapılır?

0

Çarkıfelek otu nasıl tüketilir? Çarkıfelek otu çayı nasıl yapılır, nasıl demlenir? Strese ve anksiyeteye iyi gelen çarkıfelek bitkisi çayı tarifi ve diğer kullanım şekilleri.

Çarkıfelek yatıştırıcı etkisi olan bitkilerdendir, sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı bir etkisi vardır. Çiçek, yaprak, sap ve meyveden yapılan ekstre anksiyete ve uyku problemlerine karşı kullanılır. Çarkıfeleğin bu psikolojik etkileri nasıl sağladığı bilinmiyor, ama beyinde bu psikolojik rahatsızlıklarla ilgili engelleyici enzimleri barındırıyor olabilir. Ayrıca beyinde GABA olarak adlandırılan rahatlatıcı bir nöro ileticinin bulunduğu bölgeleri de sarar. Bu etkiler, çarkıfeleğin sinir sistemi ve uyku konusunda sağladığı rahatlamayı açıklayabilir.

Strese ve Anksiyeteye İyi Gelen Bitkilerden

Çarkıfelek strese ve anksiyete iyi gelen ve stres semptomlarını azaltan bitkiler arasında öne çıkıyor. Hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardaki ön araştırmalar, çarkıfeleğin anksiyete geriletici ve yatıştırıcı özellikleri olduğuna dair varsayımı desteklemiştir. Ama insanlar üzerinde yapılacak deneylere ihtiyaç duyulmaktadır. Bir araştırmada, anksiyete rahatsızlığı olan 32 insana günlük bir plasebo tabletin yanında 45 damla sıvı çarkıfelek ya da plasebo damlalarının yanında 30 mg oksazepam (diazepam benzeri bir ilaç) verilmiştir. 1 ay sonra, iki grupta da anksiyete azalmıştır. Baş dönmesi ve uyuşukluk oranları benzer olsa da, çarkıfelek alan gruptaki bozukluk oranı daha az görülmüştür.

Flavanoid ve Alkaloid Maddelerini Barındırıyor

Çarkıfeleğin içeriğinde iyi bilinen bir antioksidan ve aynı zamanda anti-anksiyete özellikleri olan flavanoid bulunur; flavanoid, bitkinin diğer kısımlarına göre yaprakta daha yoğun olarak bulunabilir. Çarkıfelek içeriğinde ayrıca keskin bir tadı olan ve tıbbi etkilere sahip birçok bitkide bulunan bir kimyasal olan alkaloid barındırır.

Şu yazıya da göz atmayı unutmayın: Çarkıfelek (Passiflora Incarnata) Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

Çarkıfelek (Passiflora Incarnata) Nasıl Tüketilir?

Çarkıfelek otu nasıl içilir, çarkıfelek otu çayı, tentürü ve kapsülü var mı?

Çarkıfelek Çayı

Çarkıfelek otu çayı nasıl yapılır, nasıl demlenir? 1-2 çay kaşığı kurutulmuş çarkıfeleği (kök hariç) 2 bardak suya koyun ve demleyin. Süzün ve günde 3 defa ve uykudan önce alın ki yatıştırıcı ve antioksidan özelliği işe yarasın.

Çarkıfelek Kapsülü

Günde 1-2 defa (genellikle diğer bitkilerle karıştırılmış şekilde sunulan) 350 mg’lık kapsül alın.

Çarkıfelek Tentürü

Genellikle oğul otu ya da şerbetçiotuyla sunulan tentürlerden günde 1-3 defa, 1-2 ml alın.

Çarkıfelek Stres Çayı Nasıl Yapılır, Nasıl Hazırlanır ve Nasıl İçilir?

1 bardak sarı papatyayı, çeyrek bardak lavanta tomurcuğunu, çeyrek bardak kurutulmuş çarkifeleği, çeyrek bardak kurutulmuş oğulotunu, çeyrek bardak kuşburnuyu karıştırın. Bardak başı 1 çay kaşığı karışımı demliğe koyun. Kaynayan suya atın ve 5 dakika demleyin. Süzün, tatlandırın ve tadını çıkarın!

Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Çarkıfelek kullanan bazı insanlar uyuşukluk ve baş dönmesi yaşamıştır. Bitki, diğer yatıştırıcı bitkilerin etkisini arttırabilir. Çarkıfelekteki alkaloidler rahimi uyarabilir, bu yüzden hamilelik döneminde kullanılması önerilmez. Ayrıca çarkı- felek kan sulandırıcılarla etkileşime girip onların etkisini arttırabilir.

Çarkıfelek (Passiflora Incarnata) Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

0

Çarkıfelek otu (Passiflora İncarnata) nedir, ne için kullanılır? Psikolojik rahatlama sağlar mı? Bebeklere verilir mi? Nerede yetişir, nerelerde bulunur?

Doğada yetişen ve sağlık alanında beli başlı faydaları bulunan bitkilerden biri olan çarkıfelek otu geçmişten günümüze bazı sağlık sorunlarının tedavisinde ve rahatlatılmasında kullanılıyor. Şifalı ve yararlı bitkiler alanında kullanımı oldukça yaygın olan çarkıfelek psikolojik rahatsızlıklara iyi gelen, karaciğer rahatsızlıklarını önleyen ve uykusuzluk için kullanılan bitkisel ilaçlar kategorisinde tüketiliyor.

Çarkıfelek bitkisini olduğundan küçük görmek için hiçbir neden yok. Bu çift asmalı bitki, şaşırtıcı ölçüde karmaşık mor renkte büyük yapraklar çıkartır. Çiçekleri, sarı-turuncu renkli, yenebilen ve tatlı sarı renkli meyve özünün içinde yer alan küçük tohumlarla dolu yumurta şeklinde meyveler izler. 1600’lü yılların başında İspanyol Hristiyan misyonerler Güney Amerika’da bu bitkiye rastlandıklarında adını çarkıfelek koydular.

Çarkıfelek Otu Bebeklere Verilir Mi?

Passiflora incarnata’nın anavatanı Birleşik Devletler’in güneyi ve doğusudur. Arkeolojik kanıtlar, Amerikan yerlilerinin Avrupalı göçmenler oraya gelmeden binlerce yıl önce çarkıfelek meyvesini yediklerini gösterir. Şeroke, Houma ve diğer kabileler, yaralanmalarda iltihap kapmamak ve karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için çarkıfelek köklerinden yaptıkları ilaçları kullanıyorlardı. Sütten kesilen bebeklere çarkıfelek çayı ve bitkinin kökünden yapılan kulak damlaları veriliyordu. Çarkıfelek ayrıca sinirsel rahatsızlıklarda yatıştırıcı olarak kullanılıyordu.

Çarkıfelek Otu ve Uykusuzluk

İspanyol fatihler, çarkıfelek asmasını uykusuzluk tedavisinde kullanan Orta Amerika’daki Aztekler’den uykusuzluk için kullanıldığı 1900’lü yıllarda uyku sorunlarını tedavi eden ve yatıştırıcı olarak kullanılan reçetesiz ilaçların bileşen maddelerinden biriydi. Ama 1978’te Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi bu bitkiye olan onayını geri çekti. Çarkıfelek, Avrupa’daki yaygınlığını korudu.

Psikolojik Rahatlatma Etkisi

Modern bitkisel tıp uygulayıcıları, çarkıfelek bitkisini uykuya yardımcı ve sinirsel gerginliklere yatıştırıcı olarak kullanır. Çarkıfelek bazı beyin hücrelerinin faaliyetini azaltan bir kimyasalı uyarıp bu şekilde rahatlamayı sağlıyor olabilir. Çarkıfelek asmasının yer üstündeki tüm kısımları, abartılı çiçekleri de dahil, bitkisel ilaçlarda kullanılır.

Şuna da mutlaka göz atın: Çarkıfelek Nasıl Tüketilir? Çarkıfelek Çayı Nasıl Yapılır?

Öne Çıkanlar

Şifalı Bitkiler

Hastalıklar