web analytics
Ana Sayfa Etiketler Uykusuzluk

Uykusuzluk

Şerbetçiotunun Faydaları ve Yararları, Neye İyi Gelir?

0
Şerbetçi otu faydaları ve yararları.

Şerbetçi otunun faydaları ve yararları neler? Hangi hastalıklara iyi gelir, nasıl kullanılır?
Her şeyden önce belirtmek gerekiyor ki şerbetçi otu sindirim, asabiyet, uykusuzluk ve menapoz rahatsızlıklarına iyi gelir.

Şerbetçiotu hangi rahatsızlıklara iyi geliyor?

Faydaları ve yararlarıyla uykusuzluğa iyi gelen şerbetçi otu her ne kadar adını en çok bira malzemesi olarak duyurmuş olsa da şerbetçiotu tüm dünyada iştahı ve sindirimi güçlendirmek, diş ve sinir ağrılarını hafifletmek ve uykusuzluğu yenmek için kullanılıştır. Abraham Lincoln’ün rahatlamak ve güzel uyku için şerbetçiotu yastığı kullandığı söylenir. Günümüzde Almaya’daki sağlık otoriteleri, şerbetçiotu kullanımının “uykusuzluğa ya da anksiyeteye ve uyku bozukluklarına bağlı rahatsızlıklara” iyi geldiğini onaylamaktadır. Faydaları ve yararları uzun zamandır bilinen Şerbetçiotunun anksiyete ve uyku üzerine etkilerini değerlendiren bilimsel araştırmaların birçoğu şerbetçiotunun kediotu ve diğer sakinleştirici bitkilerle harmanlanmasının etkisine işaret eder. Kontrol edilmiş üç çalışma bu karışımın plasebodan daha etkili olduğunu ve benzodiazepinlerle (uyku sorununun ilaçla tedavisi) benzer bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Çalışmaların hiçbirisinde bitkiyi almayı bırakanların tekrardan uykusuzluğa yakalandığına dair bir belirti görülmemiştir.

Menopozda şerbetçi otunun faydaları ve yararları

Şerbetçiotu kullanımı için potansiyel olarak duran bir başka alansa menopoz belirtilerinin içeriğindeki bileşenlerden en az birinin – prenylnaringenin – önemli bir hormonal dönemdeki kadınlarda yapılan 6 haftalık bir çalışmada, standardize edilmiş şerbetçiotu ekstresinin ani ateş, gece terlemesi ve uykusuzluk gibi menopoz döneminde yaşanan sorunların sıklığını azalttığı görülmüştür. Başka bir çalışmada hiyalüronik asit, E vitamini ve şerbetçiotu ektresi içeren bir jelin lokal olarak uygulandığında postmenopozal dönemde vajinal kuruluğu arttırdığı görülmüştür. Şerbetçiotu alışılagelmiş hormon terapilerine ilgi çekici bir alternatif olarak görülebilir, ama uzun dönemli etkilerin anlaşılması için daha fazla araştırma yapılmalıdır.

Şerbetçi otu çayı nasıl hazırlanır, kapsülü var mı?

Birçok rahatsızlıkta faydaları ve yararları bilinen şerbetçiotunu çay olarak olarak kullanmanız mümkün. 1 çay kaşığı şerbetçiotunun strobili (dişi çiçekler) 1 bardak sıcak suya koyun ve 5-7 dakika kadar bekletin. Lezzet vermek için bal katın. Yatmadan 30 dakika kadar önce için. Kapsül olarak da kullanabilirsiniz. Günde 1-3 defa arası 500mg, sıklıkla kediotu köküyle birlikte alınır.

Şuna da göz atmayı unutmayın: Şerbetçiotunun Faydaları, Ne İçin Kullanılır, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Şerbetçi otu yastığı nedir, nasıl yapılır, faydaları neler?

Şifalı bitkiler anlamında yatma zamanı bir bardak takke çiçeği çayı içerken bir şerbetçiotu yastığı yapmak iyi bir uykuyu sağlama alır. Bir bardak kurutulmuş taze şerbetçiotunu pamuğa ya da saten uçkurlu torbacıklı çantaya dökün (el sanatları mağazalarında bulabilirsiniz.) Uçkuru sımsıkı sarın ve sıkıca bağlayın. Yatma zamanı yastık yüzünü altına sokun ve huzurlu bir geceye sokulun.

Çarkıfelek (Passiflora Incarnata) Nedir? Kullanım Alanları Nelerdir?

0

Çarkıfelek otu (Passiflora İncarnata) nedir, ne için kullanılır? Psikolojik rahatlama sağlar mı? Bebeklere verilir mi? Nerede yetişir, nerelerde bulunur?

Doğada yetişen ve sağlık alanında beli başlı faydaları bulunan bitkilerden biri olan çarkıfelek otu geçmişten günümüze bazı sağlık sorunlarının tedavisinde ve rahatlatılmasında kullanılıyor. Şifalı ve yararlı bitkiler alanında kullanımı oldukça yaygın olan çarkıfelek psikolojik rahatsızlıklara iyi gelen, karaciğer rahatsızlıklarını önleyen ve uykusuzluk için kullanılan bitkisel ilaçlar kategorisinde tüketiliyor.

Çarkıfelek bitkisini olduğundan küçük görmek için hiçbir neden yok. Bu çift asmalı bitki, şaşırtıcı ölçüde karmaşık mor renkte büyük yapraklar çıkartır. Çiçekleri, sarı-turuncu renkli, yenebilen ve tatlı sarı renkli meyve özünün içinde yer alan küçük tohumlarla dolu yumurta şeklinde meyveler izler. 1600’lü yılların başında İspanyol Hristiyan misyonerler Güney Amerika’da bu bitkiye rastlandıklarında adını çarkıfelek koydular.

Çarkıfelek Otu Bebeklere Verilir Mi?

Passiflora incarnata’nın anavatanı Birleşik Devletler’in güneyi ve doğusudur. Arkeolojik kanıtlar, Amerikan yerlilerinin Avrupalı göçmenler oraya gelmeden binlerce yıl önce çarkıfelek meyvesini yediklerini gösterir. Şeroke, Houma ve diğer kabileler, yaralanmalarda iltihap kapmamak ve karaciğer rahatsızlıklarını tedavi etmek için çarkıfelek köklerinden yaptıkları ilaçları kullanıyorlardı. Sütten kesilen bebeklere çarkıfelek çayı ve bitkinin kökünden yapılan kulak damlaları veriliyordu. Çarkıfelek ayrıca sinirsel rahatsızlıklarda yatıştırıcı olarak kullanılıyordu.

Çarkıfelek Otu ve Uykusuzluk

İspanyol fatihler, çarkıfelek asmasını uykusuzluk tedavisinde kullanan Orta Amerika’daki Aztekler’den uykusuzluk için kullanıldığı 1900’lü yıllarda uyku sorunlarını tedavi eden ve yatıştırıcı olarak kullanılan reçetesiz ilaçların bileşen maddelerinden biriydi. Ama 1978’te Birleşik Devletler Gıda ve İlaç Dairesi bu bitkiye olan onayını geri çekti. Çarkıfelek, Avrupa’daki yaygınlığını korudu.

Psikolojik Rahatlatma Etkisi

Modern bitkisel tıp uygulayıcıları, çarkıfelek bitkisini uykuya yardımcı ve sinirsel gerginliklere yatıştırıcı olarak kullanır. Çarkıfelek bazı beyin hücrelerinin faaliyetini azaltan bir kimyasalı uyarıp bu şekilde rahatlamayı sağlıyor olabilir. Çarkıfelek asmasının yer üstündeki tüm kısımları, abartılı çiçekleri de dahil, bitkisel ilaçlarda kullanılır.

Şuna da mutlaka göz atın: Çarkıfelek Nasıl Tüketilir? Çarkıfelek Çayı Nasıl Yapılır?

Öne Çıkanlar

Şifalı Bitkiler

Hastalıklar