web analytics
Ana Sayfa Etiketler Yüksek Ateş

Yüksek Ateş

Farenjit Nedir, Neden Olur? Farenjitin Sebepleri ve Belirtileri Neler?

0
Farenjit nedir? Neden olur? Sebepleri ve belirtileri nelerdir?

Toplumda sıkça görülen boğaz rahatsızlıklarından bir tanesi de farenjit yani boğaz ağrısı olarak öne çıkıyor. Peki çok sıkça karşılaşılan hastalıklardan biri olan farenjit nedir, nasıl ortaya çıkar, sebepleri, belirtileri ve bulguları neler? Akut farenjit ve kronik farenjit arasındaki farkları neler?

Farenjit kısaca tanımlanacak olursa boğaz ağrısı olarak tanımlanabilir. Boğaz ağrısı, anjin olarak da bilinir. Basit bir gribal enfeksiyondan ciddi bir hastalığa kadar çeşitli nedenleri vardır. Boğaz ağrısının nedenleri şunlardır: Bademcik iltihapları, farenjit, öpücük hastalığı, kimyasal maddelerin solunması, kirli hava, kuru hava, mide reflüsü, sigara kullanımı, saman nezlesi, katı gıdaları tam çiğnemeden yutmak ve tümörler. Bu bölümde boğaz ağrısının diğer bir sık nedeni olan farenjit hakkında ayrıntılı bilgi verilmektedir.

Akut Farenjit ve Kronik Farenjit Neden Olur? Sebepleri Neler?

Ağız ve burun boşluğunun arkasında, boğazın yutak kısmı bulunmaktadır. Yutağın iltihaplanmasına farenjit denir. Íki tür farenjit vardır. Bunlardan yeni başlamış ve şiddetli belirtileri olan farenjit türü akut farenjittir. Uzun süredir olup şiddetli belirtileri olmayan müzmin, süreğen farenjit ise kronik farenjit olarak bilinir. Akut farenjit sıklıkla mikrobiktir. Bu mikroplar genelde virüslerdir, daha nadir olarak da bakterilerdir. Boğazı tahriş eden kimyasal maddelerin (çamaşır suyu ve tuz ruhu gibi) yutulması, solunması akut farenjite sebep olur. Kronik yani müzmin farenjite sigara, alkol kullanımı, kirli hava, kuru hava, tozlu ortamlar, mide reflüsü, burun tıkanıkları, aşırı soğuk ve sıcak içecekler, geniz akıntısı, diş iltihabı sebep olur. Özellikle öğretmenler sürekli konuşmak zorunda kaldıklarından kronik farenjite meyillidir. Kronik farenjit aynı zamanda öğretmen hastalığı olarak da bilinir.

Farenjit Belirtileri Nelerdir? Nasıl Teşhis Edilir?

Boğaz ağrısı, ateş, öksürük boğazda kuruluk, yanma veya kaşını hissi, yutkunmada zorluk, ses kısıklığı, halsizlik, burun akması, baş ağrısı gibi şikayetler olur. Genellikle bademcik iltihabı eşlik eder. Kronik farenjitte ise akut farenjitin aksine ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi şikayetler çok az görülmektedir. Boğaz ile ilgili şikayetler daha hafif olup uzun süredir devam etmektedir.

Muayenede boğaz kızarıklığı görülür ve geniz akıntısı vardır. Ateş yüksek çıkar ve boyun bölgesindeki lenf bezlerinde şişme tespit edilir. Tanı konması için herhangi bir tetkike ihtiyaç yoktur fakat farenjite sebep olabilecek başka bir hastalık olabileceği söz konusuysa örneğin sinüs filmi gibi farklı tahliller yapılması istenebilir. Durumun ciddiyetine ve farenjitin sebeplerine göre farenjit tedavisinde uygulanacak ilaçlar da değişiklik gösterebilir.

Bağışıklık Sisteminin Çökmesi ve Kronik Kastalıklar

0

Türkiye nüfusunun yaklaşık üçte biri kronik hastalıkların etkisi altında yaşamakta ve hasta sayısında sürekli artış gözlenmektedir. Kronik hastalıklar arasında yüksek tansiyon, diyabet, kronik obstruktif akciğer hastalığı, koroner kalp hastalığı, tiroid hastalıkları, psikolojik ve ruhsal problemler yer almakta, nüfusun %40’ında farklı derecelerde anemi bulunmaktadır. Bunun dışında kanser vakaları büyük bir hızla yaygınlaşmakta, hemen hemen genç kızda, son yıllarda erkeklerde ve çocuklarda da endometriozis görülmekte, kısırlık çığ gibi büyümekte, tüp bebek üretimi artmaktadır.

Bağışıklık Sisteminin Çökmesi ve Kronik Kastalıklar

Çağdaş tıp ve teşhis imkanları dev adımlarla ilerliyor gibi görünüyor. Buna bağlı olarak hastalıkların ve hasta sayısının azalması bekleniyor. Fakat tam tersine “çağdaş tıbbi tedaviler” sonucunda hastalıklar hızla artıyor, derinleşiyor, çeşitleniyor, yaygınlaşıyor, direnci artıyor, daha önce hiç bilinmeyen hastalıklar ortaya çıkıyor.

Modern tıbbın geldiği nokta şaşırtıcı değildir, çünkü hastalıklara yaklaşımı yanlıştır. Modern tıp yüksek ateşte ateş düşürücü, yüksek tansiyonda tansiyon düşürücü, enfeksiyonda antibiyotik, hormon dengesizliğinde hormon takviyesi önerir, yani hastalığı değil, semptomları daha doğrusu bağışıklık sisteminin bu süreçteki dengeleme çabasını ortadan kaldırmaya çalışır. Bu, tedavi değil, bağışıklık sistemine karşı yürütülen kesintisiz, şiddetli bir savaştır.

Bu savaşta, bağışıklık sistemi bütün çağdaş tedavi yöntemlerine karşı kendini muazzam bir şekilde savunur. Gerçek hastalıklar bağışıklık sistemi çöktükten sonra ortaya çıkmaya başlar.

Modern tıbbın ameliyat, organ nakli, tüp bebek, kök hücre, doku ve organ üretimi, rekombinant-DNA yöntemiyle üretilen vitamin, ilaç ve aşılar gibi öne sürdüğü büyük umutlar her seferinde hayal kırıklığı ile sonuçlanmaktadır. Bunun sebebi, Yaratıcı’nın kanunlarını gözardı eden onlarla savaşan bir zihniyette aramak gerekir. Tabloya bütünsel bir bakışla bakıldığında bütün hastalıkların bir noktadan üretilip yönlendirildiği farkedilir. Fakat trajik olan insanların bunu farketmemesi ve şifayı hastalığın üretildiği yerde aramasıdır.

Kainatta tüm cisimler ve sistemler bir bütündür. Bütün kainatın bir modeli olarak yaratılan insan bedenine bakıldığı zaman iç içe geçmiş ve bir biriyle etkileşim halinde muazzam sistemler görülür. Modern tıp, insan bedenini branşlara ayırarak incelediği, bu muazzam sisteme ve işleyişe bütünsel bir gözle bakmadığı için ne hastalığı doğru teşhis edebilmekte, ne sebebini tam olarak tespit edebilmekte, ne de tedavi edebilmektedir. İnsan yaradılış kanunlarını anladığı ölçüde sağlıklı ve doğru yaşama imkanı bulur.

Öne Çıkanlar

Şifalı Bitkiler

Hastalıklar