Eklem ağrısına artralji, eklem iltihabına ise artrit denmektedir. Artralji tedavisi, neden olan hastalığa göre yapılmaktadır.

Behçet hastalığında kortizon ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar doktor gözetiminde kullanılmaktadır. Eklem tutulumunda kolşisin tedavisi verilir. Kolşisin şiddetli ishale neden olabilir.

Eklem İltihabı ve Eklem Ağrısının Tedavisi, Kullanılan İlaçlar

Lupus hastalığının tedavisinde eklem sorunlarında kortizon ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar tedavide kullanılır. Lupuslu hastalarda kullanılan aspirin, eklem ağrısına iyi gelir. Diğer iltihabı önleyici naproksen sodyum vb. ilaçlar da ağrının giderilmesi konusunda etkilidir. Bu ilaçların mide bağırsak üzerinde yan etkileri ön plandadır ve mide-bağırsak kanamasına sebep olabilir.

Romatoid artrit tedavisinde iltihap önleyici naproksen, ibuprofen, diklofenak potasyum gibi ilaçlar, kortizon, metotreksat, leflunomoid, hidroksiklorokin, sülfasalazin, abatacept, adalimumab, rituximab gibi ilaçlar ile bazen cerrahi müdahaleler uygulanır.

Gut hastalığı tedavisinde kortizon, allopürinol, indometazin vb. ilaçlar tedavide etkilidir. Alkol, aşırı protein alımı, gereksiz idrar söktürücü kullanımı engellenir.

Genel olarak eklem ağrısı olan kişiler şişmansa zayıflama gereklidir. Yatak istirahati, antienflamatuar ilaçlar (indometazin, naproksen sodyum vb. ilaçlar) verilir. Bu ilaçların kullanımı doktorlar tarafından kontrol altında olmalıdır ve mide – bağırsak kanamalarına sebebiyet verebilir. Gerekirse fizik tedavi önerilir. Kemik, bağ ve kıkırdakta bir hasar varsa cerrahi olarak müdahale edilir. Hekim önerisine bağlı olarak kaplıca tedavileri uygulanabilir. Eklem ağrısının yanı sıra eklemde şişlik ve kızarıklık varsa kaplıca tedavisi kızarıklık ve şişlik geçene kadar uygulanmamalıdır.

Eklem Ağrısı ve Eklem İltihabı, Artralji ve Artrit, Belirtileri ve Teşhis

Eklem Ağrısı ve İltihabına İyi Gelen Gıda ve Besinler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz