web analytics
Ana Sayfa Bitkisel Tedaviler

Bitkisel Tedaviler

Hastalıkların bitkisel tedavisi. Hastalıklarda kullanılan bitkiler. Hangi bitki hangi hastalığa iyi gelir? Kullanım şekli. Hastalıklar ve bitkisel tedavi yöntemleri.

Vücutta Kireçlenme Temizleme İçin Bitkisel Tedavi ve Kür

Vücutta kireçlenme toplumda birçok kişide rastlanan bir rahatsızlık olarak öne çıkıyor. Peki bunu gidermek ve vücutta kireç temizlemesi yapmak mümkün mü? Vücutta kireç temizleme nasıl yapılır, kireçlenme nasıl giderilir? Vücuttaki kireci ne söker? İşte kireçlenme için bitkisel tedavi ve kür…

Çeşitli sebeplerle vücudun belirli bölgelerinde kireçlenme oluşabilir. Diş taşları, tırnaklarda beyaz leke ve kırıklar, vücutta esneklik kaybı ve eklem-kas ağrıları kireçlenme belirtileridir. Kireçlenme belirtilerine herkeste rastlamak mümkün ancak en fazla sütü sindiremeyen 0 ve A olanlarda rastlanır.

Vücutta kireç temizlemesi yapmak, kireci eritmek ve vücuttan atılmasını sağlamak için öncelikle mide, bağırsak ve karaciğerin sağlam ve sağlıklı olması gerekiyor, gerekliyse öncelikle mide bağırsak temizleme ve karaciğer temizleme işlemlerinin yapılması gerekiyor.

Vücutta Kireç Temizleme Nasıl Yapılır? Şifalı Bitkiler ve Kür

Birçok insanın sağlığını ve günlük yaşamını olumsuz etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren vücuttaki kireci ne söker, vücuttaki kireç nasıl giderilir? Vücudda kireç temizliğinde kahve içilir mi, püf noktalar neler? Vücuttaki kireci atmak için yine doğanın bizlere sunduğu şifalı bitkiler faydalı olabiliyor.

Vücutta kireçlenme temizleme için bitkisel tedavi kürünün en önemli malzemesi limon. 1. Gün 3 limon, 2. Gün 5 limon, 3. Gün 7 limon, 4. Gün 9 limon ve sonra 10 gün boyunca günde 10 adet limonun suyu suyla karıştırılarak ikindiye kadar içilir. Kaba taslak 1-2 limon suyu 150-200gr su ile karıştırılır ve her 2 saatte bir toplam 5-10 bardak içilir. Limon suyu içmekte zorlanan kişiler biraz su katarak 4-5 bardak greyfurt suyu içebilirler.

İkindiden sonra incir, üzüm, elma, erik, vişne, kiraz yenebilir veya gilaburu suyu içilir. Akşama yakın tek çeşit yemek, yanında soğan ve sarımsak, yeşillik ve zeytinyağıyla yapılmış salata yenebilir. Sonrasında 3 gün boyunca sabah 1 çorba kaşığı magnezyum sülfat diğer adıyla İngiliz tuzu 1 bardak suda eritilerek içilir. Sonra 100gr limon suyu + 200gr portakal suyu + 400gr greyfurt suyu + 1400gr su karıştırılır ve her saat başı bir bardak içilir. Bu miktar ihtiyaç duyulduğu ölçüde arttırılabilir. Hekimin önerisiyle, açlık tedavileriyle birlikte yapılan vücuttan kireç temizlemesinde yalnızca bu son 3 gün uygulanır.

Mesane ve Safra Kesesi Temizleme

Yukarıda verilmiş olan vücuttan kireci atmak için bitkisel kür tedavisi uygulandığında üç gün süresince eriyen kireçler ve toksik maddeler ishal şeklinde dışarı atılır. 4. Gün önce meyve, sonra salata, akşam yemek yiyerek normal beslenmeye dönülebilir. Bu günlerde göbek, mesane ve safra kesesinde toplanan kum ve taşlar da dökülebilir. Bunu görmek için günlük olarak idrarınızı bir cam kavanozda toplamak, 2 gün bekletmek ve kontrol etmek gerekir.

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Hemoroide İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

0
Hemoroid (Basur) nasıl geçer, ne iyi gelir?

Toplumda çok sık rastlanan hemoroidin (basur) tedavisinde hastalar tıbbi ve cerrahi yöntemlerden önce bitkisel ve doğal tedavileri denemek istemektedirler. Bu noktada hemoroide iyi gelen bitkiler ve bitkisel tedaviler denenebileceği gibi diğer yandan belli besin takviyeleri de önerilmektedir. Peki hemoroid nasıl geçer, hemoroide ne iyi gelir, hemoroid için bitkisel herhangi bir tedavi var mı, hemoroide iyi gelen besin takviyeleri neler

Hemoroide iyi gelen besin takviyeleri

Günümüzde basur için kullanılan besin takviyeleri mevcut. Aşağıda basura en etkili gelen besin takviyelerinden bazılarına göz atabilirsiniz.

Lif ve probiyotikler: Lif takviyesi bağırsaklarda su alıp şişme özelliği gösterecek ve dışkının daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Kabızlık, hemoroid semptomlarını daha da kötüleştirmektedir. Kanama ve ağrıların hafifletilmesine yardımcı olmak amacıyla ve bağırsaklarda su alıp şişerek daha yumuşak dışkı oluşması için bol miktarda su ile 2 çay kaşığı karnıyarık otu tohumunun alınması tavsiye edilmektedir. Yararlı bakterileri içeren probiyotik takviyeler de kabızlıkta bağırsak florasını düzenlemek için yararlı olabilir. Günde 1-3 kapsül alınması önerilir.

Flavonoitler: Flavonoit içeren preparatlar P vitamini aktivitesi göstermektedir. Damar geçirgenliğini azaltıp damar direncini artıran bu maddelerden özellikle rutozit ve hidroksietil rutozit ile varis ve hemoroid tedavisinde olumlu sonuçlar alınmıştır.

Hidroksietil rutozit: Hamile bayanlardan oluşturulan bir araştırmada, 4 hafta süreyle 1000mg hidroksietil rutozit verilen grubun yüzde 90’ında iyileşme gözlenmiştir.

Diosmin: Damarların gücünü arttıran, şişme, ağrı, kaşıntı ve kanamayı azaltabilen flavonoit yapısında bir maddedir. Özellikle basur vakalarında %95 diosmin ve %5 hesperidin içeren standart preparattan günde 600-3200mg alınması önerilir.

C vitamini: Günde 3 kez 500-1000mg arasında c vitamini takviyesi önerilir.

Hemoroide iyi gelen bitkiler ve hemoroid için bitkisel tedaviler

Cadı fındığı (witch hazel, hamamelis virginiana) ekstresi

Damarların gücünü arttırır ve enflamasyonu azaltmaya destek olur. Çay, krem ya da kompres şeklinde uygulanabilir. Cadı fındığı ekstresi içeren merhem günde birkaç kez ince tabaka halinde sürülür. Günde en az iki kez sabah ve gece yatmadan önce ılık, nemli kompres şeklinde de cadı fındığından yararlanmak mümkündür.

At kestanesi (aesculus hippocastanum) ekstresi

Şişme ve ağrıyı azaltır ve damarların gücünü arttırabilir. Yararlarını görmek için birkaç hafta boyunca günde 3 kez 300mg %16-21 essin içeren standart ekstresinin veya 90-150mg essin içeren preparatın dahilen alınması ayrıca %2 essin içeren krem veya jelden günde 3-4 kez haricen hemoroid üzerine tatbik edilmesi önerilir.

Tavşan memesi (ruscus aculeatus)

Bitkinin köklerinden elde edilen standart ekstreyi içeren (%9-11 ruskogenin) kapsüllerden günde 3 kez 100-150mg dozda alınması önerilir.

Şahtere otu (fumaria officinalis)

Sindirimin kolaylaştırılması için safranın uyarılması, safra kesesi ve karaciğer destekleyicisi olarak kullanılırken, hemoroid tedavisinde damarları büzücü etkisinden yararlanılmaktadır. 2gr bitki (1 tatlı kaşığı) bir bardak kaynamış suda 10 dakika demlenir ve günde 1-2 bardak tüketilir. Kuru ekstrakt olarak hazırlanan formları günde max 1000mg, şahtere otu tentüründen günde 4 defa 10-15’er damla bir bardak su içinde tüketilir. Safra yolları tıkanıklıkları (kolanjit), karaciğer iltihabı (hepatit) durumlarında ve 18 yaş altındaki çocuklarda kullanılmaz.

Hemoroid için bitkisel çay

Basura iyi gelen bitkiler kapsamında 20gr tıbbi papatya, 20gr eğir kökü, 20gr rezene meyvesi, 20gr sinameki yaprağı ve 20gr barut ağacı kabuğu. Malzemeler ince parçalar haline getirilir. Rezene meyvesi karışım hazırlanmadan önce havanda kabaca ezilir. 1-2 çay kaşığı karışım 1 bardak kaynatılmış su içinde ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir ve süzülür. 2 hafta süreyle sabah ve geceleri 1 bardak içilir.

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Sebepleri, Belirtileri ve Şikayetler

Basur İçin Bitkisel Çözüm, Basura İyi Gelen Bitki Çayları

Hemoroid – Basur İçin Bitkisel Tedavi: Kompres ve Banyo Uygulamaları

Hemoroid Tedavisi, Hemoroid İçin Diyet ve Hemoroide İyi Gelen Uygulamalar

Hemoroide iyi gelen gıdalar |

Hemoroid – Basur İçin Bitkisel Tedavi: Kompres ve Banyo Uygulamaları

0

Hemoroid ve basur sorunu yaşayanlar için belli banyo ve kompres uygulamaları var. Söz konusu uygulamalar ile basur şikayeti olanlar rahatlama sağlayabilirler. Dahilen uygulamaların yanı sıra fitil, yağ ve sıcak ıslak kompresler ve oturma banyolarından da hemoroid – basur tedavisinde yararlanılır. Genellikle cadı fındığı suyu, balık yağı, kakao yağı, peru balsamı, çinko oksit ve allantoin gibi doğal ürünlerden geçici ancak rahatlatıcı olarak fayda sağlanabilir.

Tıbbi nergis (Calendula officinalis)

Basur tedavisinde kullanılan ve hemoroide iyi gelen bitkisel çaylar oldukça faydalı olabilmektedir. Basur tedavisi için çiçekleri ile hazırlanacak olan çay ile kompres yapılır. 1-2 gram drog, bir bardak kaynatılmış su içinde 5-10 dakika bekletilip süzülür. Hemoroid ve anal egzamada günde birkaç kez kompres şeklinde uygulama yapılır. Anal fissür tedavisi için atkestanesi ekstresi içeren merhemlerden fayda sağlanabilir.

Tıbbi papatya (Matricaria recutita) ve öküzgözü (Arnica montana)

Hemoroid – basur tedavisi için çiçeklerinden hazırlanmış olan sıvı ekstre veya tentürlerden yararlanılır. 500 ml su içine 1 çay kaşığı tıbbi papatya veya öküzgözü çiçeği sıvı ekstresi ya da tentürü ilave edilir. Akut hemoroidal şişlik durumlarında anal bölge için yıkama suyu olarak kullanılır.

Meşe kabuğu

Hemoroid – basur tedavisinde 1 litre su içine 5-10 gram meşe kabuğu eklenir ve kaynayana dek ısıtılır. 1-2 dakika daha kaynatılıp soğumaya bırakılır. Sabahları 1 saat ve geceleri 1 saat olmak üzere ıslak kompres olarak uygulanır. Meşe kabuğu suyundan oturma banyosu olarak da fayda sağlanabilir. Bu uygulamanın hemen arkasından cadı fındığı ekstresi içeren merhem uygulanır.

Keten tohumu lapası

Basur tedavisi için 125 gram keten tohumu bir bardak sıcak su içinde bekletilir. Hazırlanan lapa günde iki kez anal bölgeye sürülür, özellikle yumuşatıcı ve ağrı kesici olarak rahatlama sağlar.

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Sebepleri, Belirtileri ve Şikayetler

Basur İçin Bitkisel Çözüm, Basura İyi Gelen Bitki Çayları

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Hemoroide İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Hemoroid Tedavisi, Hemoroid İçin Diyet ve Hemoroide İyi Gelen Uygulamalar

Basur İçin Bitkisel Çözüm, Basura İyi Gelen Bitki Çayları

2

Toplumun büyük bir çoğunluğunun sıkıntı yaşadığı hemoroid – basur için çeşitli bitkisel tedavi yöntemleri mevcut. Hemoroid – basur için kullanılan bitkiler arasında keten tohumu, barut ağacı kabuğu ve karnıyarık otu tohumu önemli bir yere sahip. Söz konusu bu bitkiler ile özellikle basur ile birlikte görülen kabızlığa çözüm sağlanabilmektedir. Kabızlıkla birlikte hemoroid – basur şikayeti olan kişiler söz konusu bitkileri içeren karışımlarla rahatlama sağlayabilirler.

Aşağıda yer alan bitkileri verilen tariflere göre hazırlayıp tüketmeniz ve uygulamanız kabızlık ve hemoroid tedavisinde rahatlama ve iyileşme sağlayabilir.

Keten Tohumu

Kabızlıkla birlikte görülen hemoroid – basur sorunu için 1-2 çay kaşığı ezilmiş keten tohumunu en az 150 ml su ile birlikte günde 2-3 kez tüketebilirsiniz.

Barut Ağacı Kabuğu

2 gram drog, 150 ml su içinde 15 dakika kaynatılır, sabah akşam birer bardak içilir. Bağırsak hareketleriniz bu karışımla birlikte 6-24 saat içerisinde hızlanacaktır. 1-2 hafta kullanılmalı ve sonrasında bu uygulamaya ara verilmelidir. Kusma ve kramp şikayetleri görülebilir. Uzun süreli kullanımda elektrolit kaybı, özellikle potasyum kaybı meydana gelebilir. Nadiren de olsa, bağırsak hareketlerinde azalma, kardiyak aritmi, nefropati, kaslarda güçsüzlük ve ödem gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Karnıyarık Otu Tohumu

Anal fissür, rektal ve anal operasyonlar, kanama ve tahriş olmuş hemoroid vakalarında etkili bir bitkidir. 10 gram drog 100 ml suda bir süre bekletilir, ardından 200 ml daha su ile birlikte sabah ve akşam içilir. Etkisi 6-12 saat içerisinde görülür. Tedaviye en az 3-4 gün boyunca devam edilir. 4 günden daha uzun bir süre uygulanması önerilmez. Karın bölgesinde herhangi bir ağrı görülürse uygulamaya son verilmelidir.

Basur – hemoroid için yukarıda tarif edilen bitkisel karışımları kullanırken dikkat edilmesi gereken noktaları mutlaka göz önünde bulundurunuz. Bahsedilen yat etkilerden biri ortaya çıktığında uygulamayı sonlandırınız.

Hemoroid (Basur) Nedir? Hemoroid Sebepleri, Belirtileri ve Şikayetler

Hemoroid – Basur İçin Bitkisel Tedavi: Kompres ve Banyo Uygulamaları

Hemoroid (Basur) Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir? Hemoroide İyi Gelen Bitkiler ve Yiyecekler

Hemoroid Tedavisi, Hemoroid İçin Diyet ve Hemoroide İyi Gelen Uygulamalar

Öne Çıkanlar

Şifalı Bitkiler

Hastalıklar