Kava biberinin yetiştiği neredeyse tüm adalarda, adalılar bitkiyi tıbbi amaçlarla kullanmışlardır. Başlıca kullanım alanı sinirsel gerginliği hafifletmek ve ruhsal durumu iyileştirmektir. Yüksek miktarlarda alındığında kava biberi uykuyu teşvik eder ve bu yüzden de uykusuzluk için ilaç olarak kullanılmıştır. İnsanlar ayrıca kava biberini şifa veren bir tonik olarak ve yorgunlukla mücadele etmek, zayıflığı gidermek ve soğuk algınlığını gidermek için içiyorlardı.

Kava Biberi Nedir, Ne İçin Kullanılır? 

Günümüzde bitkisel tedavi alanında anksiyeteye, sinirsel gerginliğe ve depresyona bağlı belirtilerin zihinsel berraklığa zarar vermeden tedavi edilmesi için reçeteli ilaçlara alternatif olarak kullanılmaktadır. Menopoz ve adet öncesi sendromlardan kaynaklanan anksiyete belirtilerini azaltmaya yardımcı olur. Bitkisel tığ uygulayıcıları, kava biberini uykusuzluk ve uyku düzensizliklerinin belirli tiplerinin tedavisi için de tavsiye etmektedir.

Kava Biberinin Yararları ve Faydaları

Kava biberi cinsi tropikal bitkiler, bodur ağaçlar, sarmaşanlar ve ağaççıklardan oluşan binlerce türü barındırır. En bilineni ticari değeri yüksek olan karabiberdir. Kava biberi Güney Pasifikte’ki bazı adalarda bulunan bodur bir ağaçtır. Bu adalarda bitkinin kökü, törensel amaçlarla yapılan belli oranda sarhoş edici ve tıbbi özellikleri de olan bir içkide kullanılır. Kava biberi faydaları sebebiyle yüzyıllardı kullanılan bir bitki olarak öne çıkıyor.

Kava biberi genellikle yüksekliği 180 cm – 240 cm’e ulaştığında hasat edilir, ama bırakılırsa boyu 6 metreye kadar ulaşabilir. Çok dallı ve dirençli bir bitkidir, sapları oldukça dinç, tüysüz, belirgin bir şekilde kabarık ve boğumludur. Sıralı yapraklar kalp ve çember şeklinde olabilir, yaprakların altında çıkıntılı damarlar vardır. Koyu yeşil renkteki üst taraf düzdür, alt tarafın rengi daha açıktır ve küçük tüyler vardır. Genellikle 15-25 cm eninde ve 10-20 cm boyundadır. Yaprak sapının uzunluğu 5cm kadardır, bunun yarısı kadar da yan çıkıntısı vardır. Çiçekler sıklıkla tek ya da tek ya da küçük gruplar halinde uçtadır. Filizlenebilen tohumların nasıl üretileceği bilinmemektedir. Bitkinin en önemli kısmı çok sayıda kökçüğe sahip olan aromatik köküdür.

Bitki bilimciler, kava biberini insanlar tarafından uzun zamandır ekilip biçilen bir bitki olduğundan kültür bitkisi olarak kabul ederler. Ana vatan olan Vanuatu adasında bitkinin çok farklı çeşitleri bulunur.

Kava biberini Türkiye’de kapsül bitkisel ürün satan markalardan temin etmek mümkün.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz