Karahindiba ve kadife çiçeğinin akrabası olan koyungözü otu çok yıllık bir bitkidir. Asgari bir özen gösterildiğinde bile yıldan yıla küçük papatyaya benzeyen bir sürü çiçek açar. Bitkiden güçlü, keskin bir koku yayılır ve insanlar eskiden bir evin etrafında koyungözü otu yetiştirmenin havayı temizlemenin ve hastalık bulaşmasını önlemenin güvenilir bir yolu olduğuna inanırlardı. Koyungözü 200 yıl öncesinden bu yana kendine bitkisel tıpta yer bulmuştur. Söylenceye göre Eski Yunanlılar koyungözü otunu parthenium olarak adlandırmışlar çünkü bu bitki Atina’daki Parthenon Tapınağı’ndan düşen bazı insanların hayatlarını kurtarmak için kullanılmış. Koyungözü otu yüzyıllar boyunca ateş gibi rahatsızlıkların düşürülmesinde ve migren tedavisinde kullanılmıştır.

Koyungözü Otu Nedir, Ne İçin Kullanılır? Yararları

Koyungözü otu faydaları yunanlılar tarafından çok iyi biliniyordu ve ateş düşürme haricinde de kullanıldı. Milattan sonraki 1. yüzyılda koyungözü bitkisi baş ağrısı, eklem iltihabı ve melankoli de dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde kullanıldı. Diğer yandan kadınlarda doğum sonrası plasentadan kurtulmak ve adet düzensizliklerini önlemek için de kullanılmıştır. Koyungözü otu Avrupa’da baş ağrıları, mide rahatsızlıkları, diş ağrıları ve sinir ağrıları için kullanılıyordu ve esaslı bilindik bir bitkisel ilaç konumundaydı.

Migren Ağrılarında Kullanılıyor

1970’lerin başında Galli bir hekimin kronik migrenden dolayı acı çeken karısı koyungözü otunu kullanmaya başladığında birden bire canlandı. Bir yıldan daha az bir süre her gün birkaç parça koyun gözü yaprağı yiyen kadının migren atakları azalmış ve sonunda durmuştur. Bu gibi etkileri koyungözü otuna olan ilgiyi büyük oranda arttırdı etkilerinin daha da iyi anlaşılması için çalışmaların başlamasını sağladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz