Şerbetçi otu ne için kullanılır, hangi hastalıklara iyi gelir.

Şifalı otlar arasında en bilindik olanlardan biri de şerbetçiotudur. İşte yüzyıllar boyunca tıbbi amaçlarla da kullanılan şerbetçi otunun faydaları ve yararları…

Faydaları ve yararları yüzyıllardır bilinen Şerbetçi otu, doğal yaşam alanı Avrupa, Batı Asya ve Kuzey Amerika olan, solgun yeşil renkli koni şeklinde meyveleri olan dayanıklı ve kıvrımlı asmalı bir bitkidir. Biraya kattığı tat ve aroma nedeniyle en iyi bira üreticileri ve bira severler tarafından bilinir. Şerbetçi otu aslında biraya kattığı keskin ama hoş tat nedeniyle daha da değer kazanmıştır. Romalılar şerbetçi otunun taze filizlerini kuşkonmaz gibi yerlerdi, bu alışkanlık 20.yüzyıla kadar Britanya adalarında da devam etti.

Uykusuzluk ve Ağrılara İyi Geliyor

Romalı hekim Büyük Plinius şerbetçi otunun faydalarını ve yararlarını keşfettikten sonra söğüt kurdu anlamına gelen Lupus salictarius olarak adlandırılmıştır. Bunun nedeni bu bitkinin, kurdun koyunu boğması gibi, diğer bitkilerin etrafına dolanması ve onları boğmasıydı. Bitkinin tür adı olan lupuslus, Latincede “küçük kurt” anlamına gelir. Şerbetçi otları Avrupa’da ve Kuzey Amerika’daki yerliler tarafından tıbbı amaçlarla kullanıldı. Günümüzde bitkisel tıptaki en önemli değeri yatıştırıcı ve doğal bir sakinleştirici olmasıdır. Şerbetçiotu yüzyıllar boyunca birçok tıbbi amaçla kullanıldı. Birçok Amerikan yerli kabilesi bu bitkiyi ağrı kesici ve uykusuzluk sorunu için kullandı.

Şerbetçi otu ne için kullanılır, etkileri neler, hangi hastalıklara iyi gelir?

Şerbetçi otu faydaları ve yararlarıyla yüzyıllar boyunca çeşitli rahatsızlık ve hastalıklarda bitkisel tedavi olarak kullanım alanı bulmuştur. Modern bitkisel tıpta şerbetçi otu yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliğiyle değer bulur. Yastığın altına küçük bir torba içinde kurutulmuş şerbetçi otu konulduğunda uykusuzlukla mücadele edilebilir. Şerbetçi otundan yapılan çaylar sinirsel gerginliği hafifletmede işe yarar. Şerbetçi otunun keskin tadının sindirimi güçlendirdiği ve canlandırdığı düşünülür ve hassas bağırsak sendromuyla ilişkili sindirim bölgesindeki kas spazmlarını hafifletebilir. Bazı kadınlar tarafından göğüs büyütmek amAcıyla da denenmektedir. Krem şeklinde uygulanabileceği gibi şerbetçi otu çayı da faydaları için sıklıkla kullanılmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz