Sigara ve tütün ürünleri kullanmanın genel anlamda sağlığa zararlı olduğu ve pek çok farklı hastalığa sebep olduğu tartışmasız bir gerçek. Sigara içmenin ve tütün ürünleri kullanmanın genel olarak bilinen zararları yanında az bilinen ve es geçilen zararları da mevcut.

Sigara İçmenin Çok Bilinmeyen Zararları

Sigara ve her çeşit tütün kullanımı (nargile ve elektronik sigara gibi) sıradan bir gribin, zatürre ve hatta kronik akciğer hastalıklarına dönüşme ihtimalini arttırır. Tütün kullanımı sizi her tür mikroba karşı daha az dayanıklı yapar, yani sigara içmediğinizde olacağınızdan daha sık ve daha uzun süre hasta olursunuz.

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin (nargile ve elektronik sigara gibi) içindeki nikotin, doku iyileşmesini yani her türlü iç ve dış yaranın iyileşmesini geciktirir. Nikotin, zedelenmiş dokunun iyileşmesi için gerekli oksijen ve besini sağlayan damarların daralıp tıkanmasına sebep olur. Sigara dumanındaki karbon monoksit ise aldığınız her nefesteki oksijenin yerine geçerek daha az oksijen solumanıza neden olur.

Kemiklerde Mineral İçeriğini Azaltıyor

Ayrıca tütün mamullerinde bulunan başka bazı kimyasallar kemiklerin mineral içeriğini azaltır, kemiklerin daha kırılgan olmasına ve kırılmalar sonrası daha yavaş iyileşmesine neden olur. Tüm bu sebeplerden dolayı tütün kullanımı aşağıda listelenenler gibi kemik ve kas sorunları yaşama ihtimalinizi de arttırır:

  • Bel ağrısı
  • Fıtık
  • Kalça kırığı
  • Romatoid artirit (eklem iltihabı)
  • Osteoporoz

Tüm tütün mamülleri Tip 2 Diyabet geliştirme ihtimalinizi arttırır. Var olan diyabetinizin kontrolünü, ilaçların etkisini azaltarak zorlaştırır.

Tütün dumanı sadece kullanıcı için değil, çevrelerinde tütün dumanını soluyan herkes için zararlıdır. Örneğin, sigara kullanılan evlerde büyüyen çocuklar, dumandan uzak büyüyen çocuklara kıyasla:

  • Daha sık kulak ağrısı ve orta kulak iltihaplanması yaşarlar.
  • Astım gibi çeşitli alerjiler geliştirme ve kontrolü zor, şiddetli astım atakları yaşama ihtimalleri ciddi oranda artar.
  • Daha sık hastalanan bu çocukların okul başarılarının dumansız evlerde büyüyen arkadaşlarına kıyasla daha düşük olduğu görülmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz