İnsanlar tarafından severek tüketilen pilavın ana kaynağı olan pirinç günümüzde hem tek başına hem de yemekler yanında bir alternatif kabul görüyor. Aynı zamanda vücut için karbonhidrat sağlayarak büyük bir enerji deposu niteliğinde olan pirincin farklı faydaları bulunuyor.

Peki sadece kilo aldırdığı düşünülen pirincin faydaları neler? Pirinç çeşitleri hangileri? Esmer ve tam tahıllı pirinçler kansere karşı etkili mi?

Pirinç Tüketiminin Faydaları Neler?

Pirinç öcelikle belirtilmesi gereken önemli bir husus var; pirinç zararlı yağ, kolesterol veya sodyum içermemektedir. Dengeli beslenmenin bir parçası olarak rol oynamaktadır. Dünyanın en çok tüketilen gıdalarındandır; çok küçük miktarı bile insanları sağlıklı ve canlı tutar, vücudun ihtiyacı olan enerjiyi verir.

İçindeki düşük sodyum sebebiyle yüksek kan basıncı ve hipertansiyon sorunu olanlar için en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir. Esmer ve tam tahıllı pirinçler birçok kanser türüne karşı koruma sağlayan çözünmez lif bakımından zengindir.

Vücudu serbest radikallerden temizleyen doğal antioksidanlar veya tetikleyicileri olarak da hareket eden C vitamini, A vitamini, fenolik ve flavonoid bileşiklere sahiptir. Antioksidan düzeylerinin artmasında da önemli bir etkisi mevcuttur.

Pirinç Çeşitleri Nelerdir?

Uzun taneli pirinç: Uzunluğu eninin dört veya beş katı olan uzun ve ince tanelerden oluşur. Pişirildiğinde tane tane, hafif ve yumuşak olur.

Orta boy taneli pirinç: Uzunluğu eninin iki veya üç katı olan, uzun taneli pirinçten daha kısa ve geniş tanelidir. Pişirilmiş taneler nemli ve yumuşaktır; uzun taneli pirince göre yapışma eğilimi daha fazladır.

Kısa taneli pirinç: Kısa, tombul, hemen hemen yuvarlak tanelidir.

Aromatik pirinç: Kavrulmuş fındık veya patlamış mısıra benzer bir doğal aroması ve tadı vardır. En yaygın yerli aromatik pirinçler basmati, jasmine ve della’dır.

Tatlı pirinç: Kısa, tombul, opak taneli pirinçtir. Pişirildiğinde pirinç şeklini kaybeder, çok yapışkan ve glütenli olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen isminizi giriniz